Nem csak étel való az asztalra – íme, 2025 első negyedévének legjobb játékai! (VIDEÓ)

2025. március 31. 20:20

Ezúttal még az is megtalálja a számításait, aki olyan játékokon nevelkedett, mint a Gazdálkodj okosan és a Ki nevet a végén.

2025. március 31. 20:20
2025 első negyedévének legjobb társasjátékai: A Mikulás műhelye
Böjtös Gábor
Böjtös Gábor

Egyelőre ez az esztendő sem ad okot a panaszkodásra, hiszen még ha nem is özönlenek úgy a társasjátékok, mint az előző években, kiemelkedőt annál inkább találni az újdonságok között, így könnyedén összegyűlnek az első negyedév legjobb játékai. Ahogy azt már korábban is írtam, társasjátékok terén általában biztosra megyek, avagy többnyire olyan játékokkal foglalkozom, amik kimondottan népszerűek, sok pozitív értékeléssel rendelkeznek, emellett témájukkal, mechanikájukkal, látványukkal felkeltik az érdeklődésem. Ezért mindig alapos kutatómunka előzi meg az ilyen témájú cikkeket, és olyasmivel eleve nem foglalkozom, amely megosztja a közvéleményt, ránézésre nem kiemelkedő, vagy nem egyedi valamiben.

2025 első negyedévének legjobb játékai: A Mikulás műhelye
2025 első negyedévének legjobb játékai: A Mikulás műhelye

Ez lehet a mechanika, lehet a látvány vagy akár csak a téma – egy olyan iparágban, ahol évente több ezer játék jelenik meg, már ezzel az előszűréssel is komolyan gátat lehet szabni annak, hogy feleslegesen nagy áradattal kelljen foglalkozni a lapnál.

A korábban bemutatott SETI és az Androméda például eleve joggal kerülhet majd fel az év végi listákra, ezek mellé ráadásul további remek darabok estek be március végéig, egy kiemelten fontos esetben szó szerint az utolsó pillanatokban. A már említett SETI-t és az Andromédát külön már nem emelem ki, elvégre született róluk cikk is, és más okból, de ugyanerre a sorsra jutott 2025 szó szerint legnagyobb durranása, a Fagyosrév is. Hogy miért? A cikk végére kiderül. Addig azonban mindenki dobjon egy kockával, 1-5-ig eredmény esetén haladjon tovább, 6-osnál viszont előbb mindenképpen olvassa el a belinkelt cikkeket.

Ezt is ajánljuk a témában

Aranyfolyó a belépő kategóriába

Rendkívüli kíváncsisággal vártam a magyarul Aranyfolyó címmel ellátott, eredetileg River of Gold nevű játékot. Már csak azért is, mert az illusztrátoron kívül (Francesca Baerald – Homályrév, Fagyosrév, Oathsworn: Into the Deepwood) nem túl tapasztalt alkotók dolgoztak rajta, mégis, miután bemutatták, az internet tele volt vele, hogy milyen jó kis játék. Az alapötlet pedig a kimondottan figyelemfelkeltő tálalás ellenére nem tűnt sokkal többnek egy átlag dobok-lépek társasnál.

És mielőtt bárki is hiú ábrándokba ringatná magát, az Aranyfolyó valóban egy dobok-lépek játék, csak éppen olyan stratégiai társas-mechanikákkal, hogy amiatt a végeredmény messze kiemelkedik az átlagból.

2025 első negyedévének legjobb társasjátékai: Aranyfolyó

A lakkozott, csillogó arany díszítéses táblán látható, címadó folyó lényegében egy rondel, amivel körbe-körbe megyünk, miközben minden körre újra kockát dobunk. A csel az az egészben, hogy míg a legalapvetőbb akciónál a kettő rendelkezésre álló hajónk egyikével lépünk előre, így az adott régió közeli kikötőiből begyűjtve a nyersanyagokat és egyéb jutalmakat, van még két akciólehetőségünk. Ezek közül mindkettő, avagy a kikötőkre helyezhető épület megvásárlása, és a nyersanyagokkal teljesíthető, kártyák formájában képbe kerülő megrendelések leszállítása is a dobott kocka eredményéhez köthető.

Tehát három akciólehetőséggel rendelkezünk, melyek közül csak egyet hajtunk végre, de így igazából 4 opció (két hajó + két másik akció) közül döntünk a kockához illő legjobb mellett – a visszafogott mennyiségben elérhető isteni keggyel pedig még a kockát is manipulálhatjuk.

A játékmenet ennek a remek ötletnek köszönhetően kifejezetten szórakoztató, ráadásul a 20 ezer forintos Aranyfolyó könnyed bevezető lehet a modern társasjátékok világába: azoknak is viszonylag gyorsan érthetővé válik, akik csak a klasszikus játékokat ismerték, emiatt nehezen állítják át az agyukat az újabb és összetettebb darabokra. Emellé a kereskedős, ázsiai téma és az ehhez illő, igényes látványvilág is kiemeli a játékot a kimondottan komoly mennyiségű felhozatalból.    

Ezt is ajánljuk a témában

A karácsonyi játék, mely előbb jelent meg itthon, mint Amerikában

Ha pedig különlegességekről van szó, és továbbra is a modern játékok világába bevezető ötletekről és kategóriáról beszélünk, akkor az A Mikulás műhelye szintén beleillik a képbe. Hogy csak most, 2025 elejére érkezett meg az eredetileg tervezett tavalyi karácsony helyett, az egy kisebb kellemetlenségnek fogható fel úgy, hogy ez a csúszás nemcsak, hogy a teljes nemzetközi piacot érintette, de lényegében egy kisebb csodával felérő módon pont a magyar változat az, amellyel a játék Magyarországra előbb érkezett meg, mint a világ bármely más tájára. Így magyarul előbb játszhattunk itthon a 28 ezer forintos Deluxe verzióval, mint Amerikában az angollal.

Ami már csak azért is nagyon szép eredmény, mert a játék egy nagyszerű munkáslehelyezős társas, abszolút családi stílusban, igényes külsővel és komponensekkel.

2025 első negyedévének legjobb társasjátékai: A Mikulás műhelye

A Különleges Kickstarter Kiadások webáruházból született A-Z Kiadó úgy általában hajt a speciális témákra és az igényes kiadásokra, az pedig, hogy a 2020 egyik nagy slágere, a méhecskés Honey Buzz kiadójának új produkcióját sikerült megszerezni és elhozni a magyar piacra, az mindenképpen dicsérendő. Az A Mikulás műhelyében a játékosok manókkal sietnek a Mikulás segítségére, és nyersanyagokat gyűjtve készítik el az ajándékokat, sőt még rénszarvasokat is gyűjtenek a szánhoz.

Jópofa ötlet, hogy két szabályfüzet van, merthogy az egyszerűbb családi mellett elérhető egy haladó változat is, ami némi plusz komponenssel és nehezítéssel, de hasonló elvek mentén nyújt nagyon szórakoztató kikapcsolódást.

A haladó verziónál például a családi változatból teljesen hiányzó szénnel kell gazdálkodnunk és vásárolnunk a nyersanyagokat, de maga a szarvas-gyűjtés is összetettebb. Viszont a játék még a bonyolítással sem lép át egy olyan határon, amely már a komplexebb játékok birodalmába vezet. Kedves karakterei, illusztrációi, témája, valamint nagyon jól működő mechanikája okán igazi modern karácsonyi kedvenc lehet, ami sokkal igényesebb, mint egy-egy Magyarországon megjelent, témába vágó kártyajáték. Nagyon ajánlom, nem kizárólag az ünnepekre!  

Ezt is ajánljuk a témában

Nem rettegett nehézségű, középkategóriás euró

1547-ben Rettegett Ivánt, Moszkva nagyfejedelmét cárrá koronázzák, és kezdetét veszi egy hosszú és véres uralkodás. Az első cár, aki felvette a „minden oroszok cárja és nagyfejedelme” címet, roppant kemény kézzel, rideg szívvel és katonás fegyelemmel irányította az Orosz birodalmat a történelem viharain keresztül, közel 50 esztendőn át. Minden negatív tulajdonsága ellenére, Rettegett Iván, az orosz történelem egyik legjelentősebb uralkodója volt, egyben pedig hirtelen haragú diktátor.

Az első cár: Rettegett Iván című játékban olyan bojár családokat irányítunk, akik a hatalomért és a becsületért négy évtizeden keresztül versengenek a XVI. századi Orosz birodalomban. Ehhez először a Kreml tanácstermeiben választanak akciólehetőséget, közben akár anyagi erőforrásokat is bevetve a cár kegyeiért, majd birtokokat és nyersanyagot szereznek, a haderőt növelik, kereskednek és birodalmukat erősítik. Mindezt négy fordulóban, Rettegett Iván uralkodásának egy-egy évtizedében.

Ami különösképpen izgalmassá teszi a receptet: a fordulók végén a négy régióban a legnagyobb befolyással rendelkező játékosok további jutalmakat kapnak.

2025 első negyedévének legjobb társasjátékai: Az első cár: Rettegett Iván

A társas pedig, amellett, hogy az orosz történelem egyik legdrámaibb korszakát mutatja be a közismert és népszerű Rurik: Dawn of Kiev társasjáték újragondolásaként, mellé igazán izgalmas és komoly stratégiát igénylő játék. Ez főleg a későbbi érákban derül ki, melyeknél egyre nagyobb kombókat tudunk összehozni, a cári kegy jelentősége pedig ezzel együtt egyre inkább nő. A 18 ezer forintos Az első cár: Rettegett Iván emiatt szintén az év jobb játékai közé sorolható, azonban ezt már inkább azoknak a tapasztaltabb játékosoknak ajánlom, akik nem ijednek meg egy pár órán át elhúzódó, középkategóriás eurótól. Ha pedig már ez sem jelent igazi kihívást, akkor akadt még más is a negyedév végére.

Ezt is ajánljuk a témában

Túl nagy és túl fagyos falat

Március utolsó napjaira ugyanis további két kiemelkedő játék futott be. Az egyik a Kristályvölgy üvegművesei a Gémklubnál, ami 15 ezer forintért egy nagyon könnyed, már-már relaxálósabb játékélményt kínál, ismételten kezdőbarát megközelítéssel, nem mellesleg Andrew Bosley (Everdell, A tudattalan mélyén) illusztrációival. A másik pedig az a Fagyosrév, amely a világ egyik legjobban értékelt társasjátékának folytatása. A 2017-es Homályrév a társasjátékokat összegző Board Game Geek oldalon (BGG)

negyedik az összesített (tehát ide számít a világ összes játéka), második a tematikus, valamint negyedik a stratégiai kategóriában, amivel elmondható, hogy valóban a világ legjobb (kooperatív) társasjátékainak egyike.

Ezt folytatja most a Fagyosrév, a 112 ezer forintos, gigantikus csomag, amellyel később külön foglalkozom, hiszen még alig sikerült valamit megtapasztalni belőle. De az már most is látszik, hogy a minden téren rendhagyó összeg és kiadvány olyan tartalmat biztosít, amely a társasjátékos piacon is ritkaságnak számít. Az ezúttal a fagy birodalmába elvezető fantasy legacy társasjáték biztosan ott van 2025 első negyedévének legfontosabb megjelenései között, így már csak az a kérdés, hogy minőség és hírnév terén képes-e megelőzni elődjét. Hamarosan visszatérünk rá.

2025 legjobb játékai és további sikervárományosai

Mindent egybevetve így nagyjából 5-7 kiemelkedő játék jutott az esztendő első három hónapjára, ami nem rossz eredmény, és ahogy jelenleg kinéz, bőven jut majd hasonló a teljes évre. A Vagabundnál érkezik a régóta várt Galileo Galilei, az A-Z Kiadónál az ICE gyűjtői kiadás és a The Elder Scrolls: A másodkor árulása, míg a Delta Visionnél a Fesztáv hal-variációja, a Mélytáv, illetve az Apiary tűnik érdekesnek. A Gémklub pedig szokás szerint ömleszti a játékokat, melyek közül a késésben lévő Csodálatos teremtmények, a remek Thunder Road: Vendetta, A Gyűrűk Ura: A Szövetség útja és a World Order tűnik kiemelkedőnek. És ahogy mindig, év közben is biztos akad még pár bejelentés és meglepetés.

Izgalmas és minőségi szórakozásból tehát 2025-ben sem lesz hiány, a legkiemelkedőbb játékokat pedig a továbbiakban is igyekszünk bemutatni.

Nyitókép: Böjtös Gábor

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!